Uuendatud COVID-19 info õpilastele ja lapsevanematele

Loomise kuupäev 04.02.2022

Alates 11. aprillist testime üks kord nädalas, esmaspäeviti.

7. veebruarist ei pea haigustunnusteta lähikontaktsed õpilased karantiini jääma. Leevendus kehtib kuni 18-aastastele (k.a) ja 2021/2022. õa kestel 19-aastaseks saavatele lastele ja noortele, kelle lähikontakt leidis aset lapsehoiuteenuse osutamisel, koolieelses lasteasutuses, üldhariduskoolis, kutseõppeasutuses, huvikoolis või noorsootööasutuses.

Eneseisolatsiooni on soovitav jääda inimestel, kes on küll vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud, kuid kellega koos elav inimene on haigestunud. Sel juhul tuleks vähemalt seitsmeks päevaks jääda koju.

10. jaanuarist lühenes koroonaviirusega nakatunu lähikontaktse karantiini, välisreisilt riiki saabumise eneseisolatsiooni ning laste ja noorte lihtsustatud karantiini kestust kümnelt päevalt seitsmele.

Palume kõigil, kellel on tõhustusdoosi aeg kätte jõudnud, teha tõhustusdoos, et omikroni tüve ülikiire leviku tingimustes oma tervist kaitsta.

Haigusnähtude ilmnemisel ei tohi keegi tulla kooli, seda ka kergete sümptomitega. Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust, kanda maski ja helistada oma perearstile.

Alaealiste testimine ja vaktsineerimine toimub ainult lapsevanema nõusolekul.

Koroonaviiruse levik ja haridusvaldkond: juhisedlink opens on new page

Kiirtestimine koolis

Koroonaviiruse leviku monitoorimiseks toimub kiirtestimine üldhariduskoolides ja kutseõppeasutustes üks kord nädalas. Teste tahakse esmaspäeval.  Tegemist on õpilase enda poolt tehtavate kiirtestidega, mille tegemine on kõigile jõukohane. Testitegemise õpetuse leiab videojuhisestlink opens on new page. Tegemist on ninasõõrme eesosast võetava prooviga, mis on mugav ja kiire. Positiivse testitulemuse või haigustunnuste esinemise puhul tuleb jääda koju.

Millised on COVID-19 sümptomid?

COVID-19 sümptomid ja ka haiguse kulg avalduvad erinevalt. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, kergete või raskete sümptomitega, lõppedes halvimal juhul surmaga.

Kõige sagedasemad COVID-19 sümptomid on peavalu, köha, palavik, hingamisraskused, kurguvalu, köha, lihasvalu, maitsemeelte kadu, haistmismeelte kadu, väsimus ja nõrkustunne.

Kerge nohu või köhaga võib koolis viibida siis, kui haigustunnuste päritolu on teada, näiteks on inimene paranenud mõnest hooajalisest nakkushaigusest, tema enesetunne on üldiselt hea, aga jäänud on kerge jääkköha või -nohu. Samuti juhul, kui on tegemist allergilise seisundiga.

Mida teha COVID-19 haigusjuhtumi korral?

Kui haigustunnused ilmnevad koolis  viibides, tuleb sellest teavitada kooliõde või klassijuhatajat, kes edasist tegevust korraldavad. Haigustunnustega inimesele antakse mask ja isoleeritakse teistest. Sõltuvalt vanusest saadetakse haigestunu koju või oodatakse juhendaja/õpetaja/kooliõe järelevalvel lapsevanema saabumiseni, kasutades selleks sobivat ruumi.

Mistahes haigustunnuste korral peavad jääma koju nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimesed. 

Mida teha COVID-19 lähikontakti korral? (alates 07.02.2022)

Alates 7. veebruarist ei  pea vaktsineeritud ega ka vaktsineerimata lähikontaktsed õpilased enam karantiini jääma, kui neil puuduvad haigustunnused.  Leevendus kehtib kõigile kuni 18-aastastele (kaasa arvatud) ja 2021/2022. õppeaasta kestel 19-aastaseks saavatele lasteaialastele ja õppijatele, kelle lähikontakt leidis aset lapsehoiuteenuse osutamisel, koolieelses lasteasutuses, üldhariduskoolis, kutseõppeasutuses, huvikoolis või noorsootööasutuses.  

        

Vaktsineerimine koolis 

Vaktsineerimine on tervishoiuteenus, mis on avatud kõigile inimestele alates 5. eluaastast. Alla 12aastaseid lapsi vaktsineerivad perearstid. Noorte- ja haridustöötajate ning õpilaste vaktsineerimine aitab haridussüsteemi avatuna ja toimimas hoida. 
Kõikidele mittevaktsineeritud alaealiste õpilaste vanematele saadetakse lähiajal tutvumiseks ja tagastamiseks testimise ja vaktsineerimise nõusoleku vorm. 
Koolikeskkonnas korraldab vaktsineerimisi kooliõde. Rohkem infot kooliõelt Riina Hanikat hanikat.riina@gmail.com.

Igasugune info:
terviseamet.eelink opens on new page
vaktsineeri.eelink opens on new page

Külalised koolis

Vastavalt Haridus- ja Teadusministeeriumi juhistele võib põhjendatud vajaduse korral koolihoonesse lubada külalisi, kes tõendavad, et on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud.

Koolihoones viibija peab olema valmis vastavaid tõendeid esitama ja soovituslik on külalistel koolisiseruumides kanda maski.

Koolipsühholoogide nõuandeliin

Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Koolipsühholoogide Ühingu koostöös on avatud tasuta koolipsühholoogide nõuandetelefon, kuhu on oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad ning õpilased. Nõuandeliini eestikeelne number 1226 vastab esmaspäevast reedeni kl 16–20.

Viimati muudetud 06.04.2022.