Mõeldes kirjandusaastale ning meenutades Ave Alavainut

Loomise kuupäev 11.10.2022

2022. aasta on Eestis pühendatud kirjandusele. Kuigi lugemine, raamatud ja nende mõju  on alati tähtsad, tasub aeg-ajalt kirjalikku loomingut eriliselt poodiumile tõsta. Teoseid poleks autoriteta ning sel aastal tähistab Hiiumaa kolme meie saarega seotud huvitava ja omanäolise looja sünnipäevi. 

Paul-Eerik Rummol, Tõnu Õnnepalul ja Ave Alavainul olid juubelid ning neile, meie saarega seotud kirjanikele, on pühendatud koolimaja teisel korrusel olevad pildid, jutud, kaardid ja kunstitööd. See omamoodi kirjandusgalerii pakub palju lugemist ja vaatamist ning avastamisrõõmu.

4. oktoobril tähistas kogu koolipere Ave Alavainu sünnipäeva. Kahju, et alati õpilastega kohtumisi väärtustanud Ave seda oma silmaga näha ei saanud, aga küllap oleks kultuurimaja kinosaalis toimuv talle meeltmööda olnud. Julgen seda arvata seetõttu, et pea poolteist tundi kestnud sünnipäeval oli videoid, laule, luuleesitusi ning meenutusi, mille inspireerijaks Ave looming ja värvikas isiksus.

Esimeseks meenutajaks oli Ivo Eesmaa, kes mõtiskles nii Ave elu, loomingu kui tähenduse üle. Vanematel saalisolijatel jooksid tõenäoliselt samal ajal silme ees oma mälestuslindid, aga eriti tähtis oli see praeguste õpilaste jaoks, kelle otsene side ja kontakt kirjanikuga nõrk või hoopis olematu. Hea luuletus aga inspireerib ka siis, kui meil on vaid kirjaread ja see tõde peab sada protsenti paika  11. klassi videolavastuste puhul. Osa lähenes valitud teemale realistlikult, mõned humoristlikult, teised teatraalselt. Üheksas lavastuses oli, mida vaadata ja mille üle mõelda. Kampa sai veel võetud  vilistlase Taaniel Palmiste kaks tööd tema kunagisest hiiu luule videopõimikust ning vaatasime, mida tegid 2019. aastal Jõgeva kooliteatrite päeval Romet Liig, Angela Kattel ja Anett Kaev, kui lavastasime poeemi „Lambing ja Mozart”. Tänapäevasele maailmale omaselt oli palju ekraanil nähtavat, aga õnneks pole päris ära  kadunud  ka luuletuste otse-eetris esitamine. Rasmus Gläser, Arabelle Valtin, Getlin Juhe ja Rasmus Sadul lugesid julgelt ja ilmekalt värsse, mis panid saali kuulama. Kuulama ja vaatama panid kindlasti lauludki, mille muusika loojaks on andekas Timo Lige. Laulis kogu kool! Igal lennul oli oma lugu, muusikavideo ning  segakoori esituses sai nautida laulu „Vaiki”. 

Meile olid külla tulnud ka Ave lapsed Kata-Riina Luide ja Peeter Nieler, kes elasid südamest toimuvale kaasa ning võtsid lõpus sõna. Peetri sõnum noortele oli see, et elu läheb edasi, kõike ei tasu liigtõsiselt võtta ja elus tuleb leida rohkem rõõmu. Kata-Riina aga tänas ja luges ette imearmsa luuletuse emast, kes rõhutab, et kõige tähtsam on pere ja üksteise hoidmine.

Suure publikuga kirjandustunni finaaliks oli nuputamismäng, kus kohapeal loodud ekspromtvõistkonnad pidid ära arvama Avest või Ave poolt kirjutatud riimid, sobivad sõnad.

Kuna nii suuri kirjanduslikke ülekoolilisi ettevõtmisi toimub harva, siis on omal kohal tänud nendele, kes emotsionaalse, huvitava ja armsa mälestustunni õnnestumisele kaasa aitasid.

Suured tänud teile Timo Lige, Ivo Eesmaa, Tõnu Soop, Regina Saar, Maris Nõmmik-Kärtner, Herkis Roosimaa, Aivi Telvik, Gustav-Eduard Jaanus, Andro Suuster, Mairon Lõndso, Jakop Aron, Karl-Artur Eiskop, Triin Unt, Sandra Liisa Leigri, Arabella Valtin, Kevin Põtter, Refael Elmi, Tormi Laid, Tormi Lepamaa, Robin Rõmmel, Rasmus Gläser, Ronet Robas, Romet Liig, Angela Kattel, Anett Kaev, Rasmus Sadul, Taaniel Palmiste, Oliver Matto, Enrico Kiin, Kevin Saarnak, Tomi Teras, Hanna Aasma, Marge Laanemäe, Kerttu Rootsi, Monabel Pass, Lisett Marleen Sarapuu, Getlin Juhe, Berit Tikenberg, Virgi Kruusmägi, Jandra-Lisett Uusmaa, Anette Lillemäe, Karl Aleks Talvi, Markus Vaht, Jesse Jürimäe, Rasmus Sadul, Henri Kanarbik, Kreete Pilv, Mariette Kaunimäe, Oliver Piil, Katharina Simson, Anna Elisabeth Remmelg

Vaadake kindlasti meie kirjanduslikku pildigaleriid!link opens on new page

Tänades
Tiiu Heldema
 

Viimati muudetud 11.10.2022.