Oluline

Uuendatud COVID-19 info õpilastele ja lapsevanematele 01. september regina

Info uuendatud 29. novembril 2021

Haigusnähtude ilmnemisel ei tohi keegi tulla kooli, seda ka kergete sümptomitega. Mistahes haigussümptomite puhul tuleb kahtlustada koroonaviirust, kanda maski ja helistada oma perearstile.

Alaealiste testimine ja vaktsineerimine toimub ainult lapsevanema nõusolekul.

Koroonaviiruse levik ja haridusvaldkond: juhised

Haridus- ja Teadusministeeriumi lühikokkuvõtte juhistest

Kiirtestimine koolis

1. novembrist algab koolis õpilaste, õpetajate ja teiste koolitöötajate kiirtestimine. Esimesel kahel nädalal testivad end kõik kolm korda nädalas (sh vaktsineeritud ja läbipõdenud), edaspidine testimiskorraldus vaadatakse vastavalt olukorrale üle. Tegemist on õpilase enda poolt tehtavate kiirtestidega, mille tegemine on õpetaja juhendamisel kõigile jõukohane. Samu teste on testimiseks kasutatud Austrias nii koolides kui kodudes õpilaste ja õpetajate testimiseks. Õpetaja jagab tunni alguses testid, õpilased teevad testi ning 15 minuti pärast on tulemus teada. Testitegemise õpetuse leiab videojuhisest. Tegemist on ninasõõrme eesosast võetava prooviga, mis on mugav ja kiire. Teste tahakse esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel. Positiivse testitulemuse saanud õpilane läheb koju ja alaealise õpilase vanem broneerib aja perearsti kaudu PCR-testimisele.

Millised on COVID-19 sümptomid?

COVID-19 sümptomid ja ka haiguse kulg avalduvad erinevalt. Haigus võib kulgeda ilma haigustunnusteta, kergete või raskete sümptomitega, lõppedes halvimal juhul surmaga.

Kõige sagedasemad COVID-19 sümptomid on peavalu, köha, palavik, hingamisraskused, kurguvalu, köha, lihasvalu, maitsemeelte kadu, haistmismeelte kadu, väsimus ja nõrkustunne.

Kerge nohu või köhaga võib koolis viibida siis, kui haigustunnuste päritolu on teada, näiteks on inimene paranenud mõnest hooajalisest nakkushaigusest, tema enesetunne on üldiselt hea, aga jäänud on kerge jääkköha või -nohu. Samuti juhul, kui on tegemist allergilise seisundiga.

Mida teha COVID-19 haigusjuhtumi korral?

Kui haigustunnused ilmnevad koolis  viibides, tuleb sellest teavitada kooliõde või klassijuhatajat, kes edasist tegevust korraldavad. Haigustunnustega inimesele antakse mask ja isoleeritakse teistest. Sõltuvalt vanusest saadetakse haigestunu koju või oodatakse juhendaja/õpetaja/kooliõe järelevalvel lapsevanema saabumiseni, kasutades selleks sobivat ruumi.

Mistahes haigustunnuste korral peavad jääma koju nii vaktsineeritud kui ka vaktsineerimata inimesed.

Mida teha COVID-19 lähikontakti korral?

Kui lähikontakt COVID-19 viiruse kandjaga toimus koolis ei pea haigustunnusteta ja täielikult vaktsineeritud inimesed jääma karantiini ega end ka testima.

Gümnaasiumi õpilane, kes ei ole vaktsineeritud, peab koolis või huvihariduses aset leidnud lähikontakti korral kohe pärast sellest teadasaamist jääma koju ja tegema mitte varem kui kontaktist möödumise 4. päeval koroonaviiruse PCR testi. Kuni testitulemuse selgumiseni tuleb jääda koju. Kui testi tulemus on negatiivne, võib õpilane jätkata nii kooliskäimist kui huviringides osalemist. Muud tegevused, kus kontrollitakse COVID-tõendit, nagu kinos, teatris, kontserdil, muuseumis, spa-s, kohvikus käimine, on 10 päeva pärast lähikontakti keelatud. Kui PCR-test on positiivne, tuleb võtta ühendust perearstiga ja jääda karantiini. Kui vanem või eestkostja või õpilane ise ei anna luba õpilase testimiseks, peab õpilane jääma tavapärases korras karantiini, sest puudub võimalus teha kindlaks tema nakkusohutus.

Kui täielikult vaktsineerimata õppija saab lähikontaktseks väljaspool kooli, peab ta vanusest sõltumata jääma karantiini tavapärases korras.

Vaktsineerimine koolis

Vaktsineerimine on tervishoiuteenus, mis on avatud kõigile inimestele alates 12. eluaastast  Noorte- ja haridustöötajate ning õpilaste vaktsineerimine aitab haridussüsteemi avatuna ja toimimas hoida.
Kõikidele mittevaktsineeritud alaealiste õpilaste vanematele saadetakse lähiajal tutvumiseks ja tagastamiseks testimise ja vaktsineerimise nõusoleku vorm.
Koolikeskkonnas korraldab vaktsineerimisi kooliõde. Rohkem infot kooliõelt Riina Hanikat hanikat.riina@gmail.com.

Igasugune info:
terviseamet.ee
vaktsineeri.ee

Külalised koolis

Vastavalt Haridus- ja Teadusministeeriumi juhistele võib põhjendatud vajaduse korral koolihoonesse lubada külalisi, kes tõendavad, et on vaktsineerimiskuuri läbinud või COVID-19 haiguse läbi põdenud.

Koolihoones viibija peab olema valmis vastavaid tõendeid esitama ja soovituslik on külalistel koolisiseruumides kanda maski.

Koolipsühholoogide nõuandeliin

Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Koolipsühholoogide Ühingu koostöös on avatud tasuta koolipsühholoogide nõuandetelefon, kuhu on oodatud helistama kõik laste ja noortega töötavad inimesed, lapsevanemad ning õpilased. Nõuandeliini eestikeelne number 1226 vastab esmaspäevast reedeni kl 16–20.

Info uuendatud 29. novembril 2021

Alaealiste testimine ja vaktsineerimine toimub ainult lapsevanema nõusolekul.

Koroonaviiruse levik ja haridusvaldkond: juhised

Haridus- ja Teadusministeeriumi lühikokkuvõtte juhistest

Kiirtestimine koolis

Millised on COVID-19 sümptomid?

Mida teha COVID-19 haigusjuhtumi korral?

Mida teha COVID-19 lähikontakti korral?

Vaktsineerimine koolis

Igasugune info: